Tekst en beeld Valerie Fris
PARAMARIBO — “Door het politieke gehaal en getrek over de kosten van de markt, word ik onschuldig gecriminaliseerd. Ik heb ook een gezin en familie en zit in tal van organisaties waar de integriteit heel hoog staat in het vaandel en je ziet hoe de mensen naar je kijken. Je wordt gewoon meegesleept in een onaangename situatie.” Dat is de eerste reactie van Suresh Narain, directeur van Nabo, de aannemer voor de (renovatie)werkzaamheden aan de Highway Markt, tegenover de Ware Tijd.
Nadat een week geleden bekend werd dat de markt met een oppervlakte van 1.232 vierkante meter zou worden gerenoveerd voor SRD 6,1 miljoen brak er een storm van kritiek los. VHP-parlementariër Reshma Mangre, de initiatiefnemer van dit project, zei eerder tegen de krant dat zij geen bemoeienis heeft gehad met het financiële aspect en verwees hiervoor naar de aannemer.
“Meteen gillen dat het bedrag teveel is, zonder een berekening, vind ik jammer”
Geen renovatie
Narain zegt tegen de Ware Tijd dat er verwarring is ontstaan omdat het woord renovatie is gevallen. “Men gaat er vanuit dat een paar planken worden vervangen, maar dat is het niet. Het gaat om een compleet nieuwe markt. Alle materiaal dat wordt gebruikt, is nieuw en niets van de oude markt wordt hergebruikt.”
Hij wil geen oordelen geven of het proces voor het kiezen van de aannemer transparant is verlopen. Het kabinet van de president heeft hem benaderd om een offerte uit te brengen, omdat hij al vaker projecten voor de overheid heeft uitgevoerd. Narain zegt dat hij daarom niet praat van een aanbesteding, omdat zo een proces anders verloopt.
De ondernemer vindt het wel erg dat er, zonder onderbouwing, kritiek wordt geleverd op het bedrag van SRD 6,1 miljoen, waarvoor hij het werk heeft aangenomen. “Als men bijvoorbeeld zegt dat hout maar SRD 2 kost en je neemt SRD 1.000 dan heb je een punt gemaakt, maar meteen gillen dat het bedrag teveel is zonder een berekening vind ik jammer.”
De aannemer ontkracht dat hij werkzaam is op het ministerie van Openbare Werken en daardoor in aanmerking is gekomen voor het werk. Zijn aannemingsbedrijf bestaat al langer dan twintig jaar.
Werkzaamheden
“Wanneer men, na de oplevering, de markt zal bezoeken, zal men dat met veel plezier doen. Het is de zes miljoen waard”, zegt Narain met overtuiging. Hij schetst een beeld van wat er allemaal zal gebeuren. De ongelijke vloer zal worden rechtgetrokken, de markt zal tot een bepaalde hoogte uit steen worden opgetrokken, de rest zal open blijven met draad, voor een goede ventilatie. De dakconstructie wordt helemaal vernieuwd. Hetzelfde geldt voor de bedradingen en er worden nieuwe lampen geplaatst.
De vishoek zal volledig worden betegeld en ingericht met betonnen tafels, wasbakken en kranen. Voor zowel verse als gedroogde vis komt er een aparte ruimte. De toilettengroep wordt ook helemaal vernieuwd. Hetzelfde zal gebeuren met de berging, waardoor de durotanks daar kunnen worden opgeslagen.
Arbeidskosten
Over de kritiek op de arbeidskosten, vooral op sociale media, stelt Narain dat arbeiders niet meer werken voor SRD 500 per dag. “De voormannen vragen SRD 2.000 per dag en de arbeiders ontvangen tussen de SRD 1.000 en SRD 1.500 per dag gedurende zes weken”, vertelt hij.
De aannemer geeft toe dat het arbeidsloon erg hoog is, maar wijst erop dat de arbeiders ook keihard doorwerken in de extra felle zon. Hij geeft verder aan dat de prijsopgave voor het project vorig jaar december is gedaan, terwijl het werk pas in oktober is gegund. “Als ik nu een offerte zou moeten maken, zou de prijs veel hoger liggen met de huidige koers.”
Het streven is om medio november de markt op te leveren. Vanwege het zonnige weer wordt strak doorgewerkt, zodat, als het mocht regenen, gewoon kan worden doorgewerkt vooral als het dak zal zijn gelegd. Narain vindt het niet erg als de gemeenschap en de media meekijken bij de bouw. “Ik zet iets goeds neer, zodat ik achteraf kan zeggen dat ik mijn bijdrage aan het land heb kunnen leveren.” Met deze opzet kan de markt volgens hem zeker twintig jaar of langer meegaan.