Oppositie wenst DNA-vergadering over investeringsmaatschappij

Shoeket logo

Bron: De Ware Tijd

8 Februari 2021 13:00

Voor mij lezen

PARAMARIBO - De oppositiepartijen in het parlement, NDP en Bep, hebben maandag een brief geschreven naar de voorzitter van De Nationale Assemblee (DNA) om een vergadering uit te schrijven om met de regering te praten over de pas opgerichte staatsinvesteringsmaatschappij New Surfin NV. Het bekendworden in het weekeinde van de oprichting van voornoemd bedrijf heeft veel stof doen opwaaien en vraagtekens gerezen. De NDP en Bep stellen in hun brief aan voorzitter Marinus Bee uit de samenleving en via de KKF te hebben vernomen dat op 2 februari jongstleden een naamloze vennootschap, New Surfin, is opgericht.

De regering wordt in herinnering gebracht dat het oprichten van een privaat-rechtelijke rechtspersoon door of namens de regering niet eerder zal plaatsvinden dan 30 werkdagen, nadat het voornemen daartoe door de betrokken minister is meegedeeld aan het parlement. "Het voornemen wordt voorafgaand an de mededeling aand De Nationale Assemblee, goedgekeurd door de raad van ministers", aldus de oppositieleden, die verder aangeven welke de verdere procedures zijn om een dergelijke kwestie verder af te wikkelen.

Zo dient het college indien nodig de regering een machtiging te geven bij wet. De regering wordt gevraagd of de anti-corruptiewet op het stuk van belangenverstrengeling van ministers zonder tussenkomst van het parlement is gewijzigd. De oppositie wijst er verder op dat op grond van de Comptabiliteitswet er sprake is van belangenverstrengeling met betrekking tot de aanstelling van de ministers Armand Achaibersing en Albert Ramdin in de raad van commisarissen van New Surfin. Ook willen de parlementariërs weten wie de aandeelhouders zijn of wie aandeelhouders kunnen worden van de nieuwe NV.

Voorts wensen ze geïnformeerd te worden welke afspraken met DNA in het kader van transparantie, behoorlijk bestuur en integriteit van bestuur over de financiële cijfers en de aanbesteding van projecten die ten bate komen van de armoedebestrijding in Suriname. De oppositieleden vragen de regering ook of ze de missive van de ministerraad en het staatsbesluit die de grondslag moeten zijn van het nieuwe bedrijf naar het parlement kan opsturen. Zij willen ook de beschikking hebben van de missive waarin Virendra Ajodhia, een Nederlander, gemachtigd wordt om namens de staat Suriname een staatsbedrijf op te richten.

Ook over de schriftelijke besluiten omtrent de aanstelling van een directeur en motivering waarom de twee ministers en ondernemer tevens raadsadviseur Sarwankoemar Badjalala in de rvc zijn benoemd. De briefschrijvers stellen dat er nog meer vraagpunten zijn die ze aan de regering willen voorleggen en pleiten ervoor dat de samenleving "gedocumenteerd" over voornoemde kwestie wordt geïnformeerd zodat "de rust in de samenleving wederkeert". Zij rekenen erop dat de gevraagde vergadering snel wordt uitgeschreven.

Bekijkt origineel bericht ⇒

Meer actueel