Holocaust gememoreerd met onthulling plaquette

Shoeket logo

Bron: De Ware Tijd

28 Januari 2020 22:47

Voor mij lezen

PARAMARIBO - Langzaam trekken vier geüniformeerde Korea-oorlogsveteranen aan het witte doek om een plaquette te onthullen, die is aangebracht op een monument op het terrein van de synagoge van de Israëlitische Gemeente Suriname aan de Keizerstraat. Als de tekst helemaal zichtbaar is, gaan ze in een militaire houding staan en salueren. De plechtigheid was maandag ter herinnering aan de Surinaamse Joden die in Europa tijdens de Holocaust zijn vermoord.

De tekst op het gedenkteken is een korte beschrijving van het monument, een rechthoekige zwarte marmeren zuil waarop de namen van de 105 Surinaamse Joden die door de Jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. Toeristen, maar ook veel scholieren en studenten die naar de synagoge komen voor een rondleiding, weten volgens Lilly Duijm niet waarvoor het monument staat. Ze is ondervoorzitter van de Israëlitische Gemeente Suriname (Isgesu) en belast met de dagelijkse leiding van de synagoge.

De onthulling vond plaats in aanwezigheid van enkele Surinaamse Joden, de vier voormalige Korea-oorlogsveteranen en andere belangstellenden, waarbij er stil werd gestaan bij de betekenis van deze dag. Dit jaar is het precies 75 jaar geleden dat het naziconcentratiekamp Auschwitz op 27 januari 1945 werd bevrijd. Over de hele wereld worden slachtoffers van de Holocaust en andere genocides op 27 januari herdacht. Deze dag is door de Verenigde Naties in 2005 uitgeroepen als The Holocaust Memorial Day. Vanwege het jubileumjaar wordt extra aandacht gegeven aan de herdenking van de Jodenvervolging.

Wilfred van Gom, ex-Korea-oorlogsvrijwilliger, vindt het een eer dat hij en mede-oorlogstrijders zijn uitgenodigd om de plaquette te onthullen. "Hierbij is een nobele uiting geven aan de betekenis en inhoud van dit monument dat velen (nog) niet kennen. Hij hoopt dat het gedenkteken hierdoor gaat 'praten' en mensen aan het 'nadenken' zal zetten."  Jules Donk, voorzitter van Isgesu, vindt dat uit de jaarlijkse herdenking lering getrokken moet worden. Maar dat gebeurt volgens hem niet.

"Holocaust is on going. Nog steeds vindt er volkerenmoord plaats, gewoon omdat de ander er een beetje anders uitziet of een ander geloof heeft." De mensheid heeft volgens hem niet geleerd uit het verleden. Aan de aanwezigen vroeg hij om als individu lering te trekken uit wat gebeurd is, zodat het nageslacht kan leren dat haat niet in de mensheid thuis hoort. Na zijn toespraak deed hij de kaddisj, een van de belangrijke gebeden van het Jodendom. Bij het monument werden ook bloemen neergezet. De totstandkoming van het gedenkteken is mogelijk gemaakt door de Jewish American Society for Historic Preservation.

Bekijkt origineel bericht ⇒

Meer actueel