Tekst en beeld Desney Romeo
BAKU — “Opluchting!” Dat is het gevoel dat woensdag (vandaag) overheerste bij Orfeo Brondenstein, bondscoach van de nationale U15-voetbalselectie van Suriname. In The Fifa U-15 World Cup & Festival in Azerbaijan werd namelijk de eerste zege behaald na zes opeenvolgende nederlagen. Brunei werd in Baku met 2-0 verslagen.
Door de Ware Tijd gevraagd wat deze eerste overwinning voor hem betekent, hoeft Brondenstein niet lang na te denken: “Nou, om eerlijk te zijn is het een opluchting, ook voor die jongens. Je zag het aan hun reactie na de wedstrijd, waarbij ze duidelijk heel ontspannen erbij waren.”
“Ik heb ze voorgehouden dat ze er iets goed van moeten maken tijdens de laatste wedstrijden”
Ondanks de euforie verliest de bondscoach de harde realiteit niet uit het oog. “Ik heb ze aangegeven dat het nu eigenlijk wel laat is. Dit had vanaf het begin moeten gebeuren. Ze zeiden dat ze de laatste wedstrijden willen winnen. We spelen dan wel niet tegen de ‘grote jongens’, maar ik heb ze voorgehouden dat ze er iets goed van moeten maken tijdens de laatste wedstrijden.” Donderdag is Saint Lucia, geen onbekende voor Suriname, de volgende tegenstander. Ook de Caribische eilanders verloren in de groepsfase al hun wedstrijden.
Doelpunten maken blijft hoofdpijn
Terugblikkend op de gewonnen partij tegen Brunei, oordeelt Brondenstein dat U15 Natio de hele wedstrijd heeft gedomineerd. “Maar ondanks die dominantie lukte het ons niet in de eerste helft te scoren. In de rust zei ik tegen de spelers: ‘ik ga niet meer schreeuwen, spelen jullie maar jullie wedstrijd, aangezien hoe meer ik schreeuw, hoe meer fouten er worden gemaakt’.”
Die aanpak van de bondscoach wierp vruchten af, want in de tweede helft werden twee goals gescoord, waardoor de eerste winst werd veiliggesteld op het mondiale toernooi. Na een goed opgezette aanval was het Jurmelzio Vorswijk, die een achterzet goed afrondde (1-0). Daarna zorgde Emilvio Vorswijk voor het tweede doelpunt: 2-0.
Toch ziet Brondenstein nog voldoende verbeterpunten. “We ronden de vele kansen niet goed af”, reageert de bondscoach tegenover de Ware Tijd. Wel vindt hij dat zijn jongens de opdrachten goed hebben uitgevoerd tegen Brunei, dat hij aardig vond voetballen. “Zij probeerden het ons meer via counters moeilijk te maken, maar slaagden daar niet in.”
In de groepsfase van The Fifa U-15 World Cup & Festival bleef Suriname zonder punten. Achtereenvolgens werd verloren van Oman (0-4), Algerije (0-5), Malawi (1-3), Argentinië (0-3) en Chinees Taipei (2-3). Ook woensdag kende U15 Natio geen goede start, want de ploeg ging met 0-3 ten onder tegen Malta, na een 0-1 ruststand.