De Arend zege verwijderd van eerste basketbaltitel in negen jaar

Sven Tojo (11) scoort uit deze jumper twee van zijn zestien punten voor De Arend tegen Koi Carper.
Shoeket logo

Bron: De Ware Tijd

6 September 2024 01:01

Voor mij lezen

Tekst en beeld John Zaalman

PARAMARIBO Back-to-back three-pointers van captain Emile la Rose, gekoppeld met succesvolle vrije worpen van Chayf Elburg en Andrew Blijd (elk tweemaal) in de laatste 72 seconden zijn donderdagavond doorslaggevend geweest in de 71-68 overwinning van De Arend op Koi Carper. De ploeg uit Frimangron leidt de best-of-five finaleserie in de mannenhoofdklasse van de Surinaamse Basketbalfinale met 2-0 en kan zondag bij winst haar eerste kampioenstitel in negen jaar in de wacht slepen.

Koi Carper leek na een succesvolle driepunter met nog 1:21 van Gylan Watamaleo en een 68-61 voorsprong in de tjokvolle Ismay van Wilgen Sporthal goed op weg de seriestand gelijk te trekken. Echter, nadat La Rose de achterstand met nog 47,9 seconden tot één punt terugbracht, beging Koi Carper een cruciale turnover toen Earvin de Randamie een pass van Chaïef Wielingen kwijtraakte. “We hebben niet opgegeven. Ik ben mijn teamgenoten blijven motiveren, ondanks bepaalde van ze gefrustreerd waren”, gaf La Rose na afloop aan de Ware Tijd aan.

“We veren zondag terug. Er is nog steeds hoop”

Koi Carper-captain Earvin de Randamie

Onderbreking

Het duel werd met nog 16,7 seconden, vóór de free throws van Elburg, onderbroken door het arbitrale trio – Romero Sabajo, Harold Meinzak en Dino Piqué – door gehaal en getrek tussen de securityguard en een toeschouwer. Nadat de guard, die wat verhit leek, werd weggevoerd en de partij werd hervat, schoot Elburg De Arend naar 69-68.

Koi Carper raakte de bal daarna weer kwijt en maakte een fout op Laqwyn Brondenstein met nog 5,7 seconden. De guard van De Arend bleef op de vloer liggen en kon de vrije worpen niet zelf nemen. Zijn vervanger Blijd nam plaats achter de lijn, benutte beide en zorgde voor de 71-68 eindscore. Koi Carper probeerde nog een verlenging af te dwingen. Echter, Watemaleo haalde bakzeil.

La Rose: “We hebben laten merken dat we het kunnen.” Game 3 is zondagavond acht uur. De aanvoerder van De Arend zei dat er weer hard zal worden gewerkt. “Ik zeg niet dat we zondag kampioen worden, maar we gaan er wel keihard voor werken.”

Koi Carper-aanvoerder De Randamie vond dat er niets aan de hand is. “We veren zondag terug. Er is nog steeds hoop. Het is vanavond naar het einde toe in de verdediging misgegaan. De mannen van De Arend waren de hele game niet hot, maar in de slotfase is het ze gelukt.”

Over zijn cruciale turnover zei De Randamie dat hij de pass van Wielingen had onderschat. “Was die harder, dan had ik de bal zeker in mijn handen.”

Spannend spelverloop

Net als in game 1 opende Wielingen ook deze keer de score uit een lay-up voor Koi Carper. Nadat Chesron Patrick met nog 9:17 2-2 maakte, hielden ploegen mekaar tot 5-5 in bedwang. De Randamie hielp Koi Carper de eerste quarter met 16-12 afsluiten.

Elburg counterde aan het begin van het tweede bedrijf middels een driepunter voor De Arend, die met nog 7:05, na een jumper van Tariq Melcherts, langszij kwam: 19-19. Een three-pointer van Sven Tojo en twee vrije worpen van Blijd hielpen De Arend de kleedkamers met een 31-28 voorsprong opzoeken.

Elburg hielp de club in de derde quarter een voorsprong van zeven punten opbouwen: 37-30. Koi Carper vocht terug en kwam na twee free throws van De Randamie en een driepunter van Darryl Tolud zelfs met 44-40 voor te staan. Jivar Vreden zorgde uit een three-point play ervoor dat de verdedigend kampioen de laatste quarter met 53-49 inging.

Koi Carper bleef de bovenliggende partij totdat La Rose, Elburg en Blijd de laatste twaalf punten naar het einde toe voor hun rekening namen en de ploeg uit Frimangron zodoende aan de tweede opeenvolgende triomf hielpen. De zege betekende dubbel feest: De Arend herdacht woensdag de 74ste jaardag, terwijl Foetjaro Alonkoi donderdag zijn 24ste jaardag vierde.

Tojo en Elburg eindigden respectievelijk met zestien om twaalf punten bij De Arend, terwijl La Rose, Chesron en Russel Cairo elk acht punten scoorden. De Randamie had een game-high 26 punten, zijn Koi Carper-teamgenoten Watamaleo en Tolud waren goed voor respectievelijk zestien om negen punten.

Bekijkt origineel bericht ⇒

Meer actueel