door Steven Seedo
PARAMARIBO — “Wat een diepgaand stuk uit onze rijke Surinaamse geschiedenis. Het is een eer om dit verhaal te hebben mogen schrijven. Bovendien vervul ik de rol van regisseur samen met spoken word-artiest, schrijfster en actrice Careline Peerwijk.” Dit zegt de Surinaams-Nederlandse dansdocente, actrice en theatermaakster Barbera Oppenheimer (31) aan de Ware Tijd over het theaterstuk ‘De plantage van Susanna Du Plessis’.
De voorstelling, die op 26 juni in première gaat in Nederland, biedt een verrassende kijk op een belangrijk deel van de Surinaamse geschiedenis. “Mijn oprechte dank gaat uit naar stichting Lespeki24 voor het vertrouwen in mij en mijn team.”
“Het is super druk, maar geweldig om eindelijk te kunnen leven van de kunst”
Drukke agenda
Het wordt de eerste productie van Oppenheimer in een groot theater. Eerder deed ze diverse kleine, waaronder ‘Kamer de Maze’, een solo voorstelling en ‘De klas’ voor Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam. Bij deze organisatie schrijft en regisseert ze twee keer per jaar een voorstelling. Ze is daar intussen zeven jaar dans- en theaterdocent, maar geeft ook les op basis- en middelbare scholen. “Ik ben altijd al docent geweest, ook in Suriname. Vanaf ik dertien jaar ben, gaf ik bij Suri Joy, On Stage en Artlab.sr les.”
Oppenheimer vertelt aan de Ware Tijd dat ze in het voortraject is voor het maken van een voorstelling over taboe rondom kinderwens. Hieraan voorafgaand speelt ze in drie andere, waaronder ‘HannaH’ die over polarisatie, uitsluiting, groepsvorming, de universele angst voor ‘anders zijn’, kwetsbaarheid, ontmoeting en verbinding gaat en ‘Shame on You’ over het online verspreiden van naaktfoto’s. Het is een voorstelling voor middelbare scholen, die elke week zal worden gespeeld. “Het is super druk, maar geweldig om eindelijk te kunnen leven van de kunst.”
Kennis delen in Suriname
De Surinaams-Nederlandse danseres en dansdocente had plannen om films en eigen voorstellingen te maken. Haar droom is dus deels uitgekomen. Ze wil zich te zijner tijd ook richten op films.
Op de vraag of ze ook voor Suriname iets kan betekenen zegt ze: “Ja zeker. Het is ook in de planning om in 2025 via Jeugdtheater On Stage lessen daar te komen geven en een voorstelling te maken met lokale acteurs”.
Oppenheimer begon in 2004 bij Theater On Stage, waar ze met onder anderen Kim Aikman, Geoffrie Bel, Luc Kunen en Genelva Krind, voorstellingen heeft gemaakt zoals ‘Atalanta’, ‘Romeo and Juliet’ en ‘Chicago’.
Het verschil tussen Nederland en Suriname op theater gebied is dat ze in Nederland betaald krijgt voor wat ze waard is. “Hier is het mijn baan en geen hobby. Ik heb veel meer kansen zonder diploma en dan nog kan ik het maken. Dat geeft veel aan.”
Oppenheimer doet auditie voor de regie- en docentenopleiding en is door naar de laatste ronde. “Ik heb geen diploma in de kunst en toch krijg ik kansen als actrice en docent”, meent ze.