‘Het zou voor de ‘bakaa mujee’ anders afgelopen zijn’

Erika Meijer maakte bij de Felulasisula benauwde momenten mee, maar kon worden gered. [Foto: privécollectie]
Shoeket logo

Bron: De Ware Tijd

6 Februari 2024 16:08

Voor mij lezen

door Samuel Wens

BOVEN-SURINAME — “Ik luisterde niet naar mijn gevoel, want dat zei mij om niet over de Felulasisula te roeien. Het is achteraf bekeken gevaarlijk voor één persoon om zo een lange afstand te peddelen in een kajak en ik zal zo een trip niet herhalen.” Zo blikt de Nederlandse toerist Erika Meijer (64) in gesprek met de Ware Tijd terug op haar avontuurlijke trip over de Boven-Surinamerivier.

Haar boot kreeg een gat toen ze bij de machtige Felulasivallen tegen een rots opvoer en het vaartuig kantelde. Een man die toevallig in een boot in de omgeving was, heeft haar op tijd uit haar benarde situatie gered. “Het zou voor de ‘bakaa mujee‘ ( blanke vrouw, … red.) anders zijn afgelopen als ik er niet was”, zegt hij over zijn heldendaad.

“Op sommige momenten kreeg je tijdens de trip een eng en saai gevoel, vooral op plaatsen waar er geen telefoonbereik is en waar er geen mensen te bespeuren zijn langs de oever”

Erika Meijer

Meijer bevestigt: “Was er geen hulp van de man uit het dorp Nieuw-Aurora dan zou de sterke stroom van het water mij hebben meegenomen, zoals gebeurde met een tas die in de boot lag.” Kinderen van Gunsi hebben haar tas in het water gevonden en voor haar teruggebracht.

Verliefd

Meijer is mondhygiënist met een eigen praktijk in Amsterdam. Zij kwam in 1999 met haar Surinaamse vriend voor het eerst naar Suriname, raakte verliefd en komt er sindsdien regelmatig.

Het idee om alleen over de rivier te roeien, kwam al in 2016 bij haar op toen zij als toerist het jungleresort Pengpe in het gebied bezocht. ‘Er zal veel bekijk en bewondering zijn van de lokale bewoners langs de oever als men een bakaa mujee voorbij ziet roeien’ dacht ze. En over eventualiteiten had ze iets van ‘de rivier wordt regelmatig bevaren door andere boten die mij te hulp zullen schieten’.

Bijna noodlottig

De trip die haar bijna noodlottig werd, zou ze eerst met een opblaasbare kano maken, maar uiteindelijk koos ze voor een opvouwbare kajak. Ze besloot daartoe op advies van mensen in Nederland, die haar vertelden over het gevaar door de vele rotsen.

Ze vertrok vanuit Paramaribo met het normale boottransport naar Awaradam. Op 23 januari begon ze van daaruit met de kajak aan de terugreis. De avonturier voer naar het dorp Gunsi bij het Anaula Nature Resort met in de boot een slaapzak en twee filters om rivierwater te zuiveren voor gebruik.

Volgens Meijer heeft ze tijdens de trip in drie vakantieoorden en te Botopasi overnacht en twee dagen uitgerust. De rustdag in het Tioboto-vakantieoord gebruikte ze om met andere toeristen het Ananasgebergte aan de Pikin Rio te beklimmen.

Ze bekent: “Op sommige momenten kreeg je tijdens de trip een eng en saai gevoel op plaatsen waar er geen telefoonbereik is en waar er geen mensen te bespeuren zijn langs de oever.” Op de laatste dag van de trip – ze voer van Botopasi naar Gunsi – ging het uiteindelijk mis doordat door de botsing tegen de rots de kajak water maakte.

Bekijkt origineel bericht ⇒

Meer actueel