door Wilfred Leeuwin
PARAMARIBO — Toelagen (emolumenten) van directeuren, onderdirecteuren en de met hen gelijk gestelde personen van ministeries en andere overheidsinstellingen worden met ruim 100 procent verhoogd. Hun emolumenten worden, afgeleid van de bezoldiging (het salaris) als volgt verhoogd: telefoontoelage 10 procent, auto- en representatietoelage elk 30 procent en een departementstoelage van 25 procent. Zij en hun familie hebben daarnaast recht op een ruim pakket van het Staatsziekenfonds, ook wel genoemd ‘een medische voorziening voor hoogwaardigheidsbekleders’. Over deze emolumenten, die in de regel onbelast zijn, wordt slechts pensioenpremie ingehouden.
Deze verhoging geldt ook voor ontheven directeuren en onderdirecteuren in algemene dienst (zogenaamde spookambtenaren), die wanneer zij worden ontheven in de functie komen van adviseur eerste en tweede klasse van de minister. Eerder heeft de Staatsraad positief geadviseerd op dit voornemen van de regering. Alleen de vertegenwoordigers van de NDP hebben toen een negatief advies gegeven.
“Vanwege het gegeven dat de salarissen van de leden van de regering zijn gekoppeld aan die van de directie, moeten ook deze nader worden aangepast”
Scheefgroei
In de memorie van toelichting van dit staatsbesluit wordt als rechtvaardiging gemotiveerd dat er een ontwrichting heeft plaatsgevonden in de functieverhouding tussen directeuren en onderdirecteuren enerzijds met de rest van de andere functies binnen de Personeelswet anderzijds. Die verhouding kwam in 2022 helemaal weg te vallen toen een nieuwe bezoldigingsreeks voor ambtenaren werd geïntroduceerd.
Voor het salaris van directeuren, onderdirecteuren en de met hen gelijkgestelde personen, heeft dit een negatieve impact gehad. Daarnaast komt bij kijken dat de functionarissen in de functiegroepen 1A tot en met 13A op basis van het overwerkvergoedingsbesluit aanspraak maken op een overwerkvergoeding indien er wordt overgewerkt, terwijl dat bij de directie, die wordt geacht te allen tijde beschikbaar te zijn voor het ministerie niet het geval is.
Ook heeft het Internationaal Monetair Fonds in november 2023 geconcludeerd dat het salaris van het topkader bij de overheid, onder meer de directie, erg laag is. Aanpassing van het salaris van de directie middels een correctie van de toelagen en emolumenten is dan ook meer dan redelijk en billijk. Vanwege het gegeven dat de salarissen van de leden van de regering zijn gekoppeld aan die van de directie, moeten ook deze nader worden aangepast.
In het Staatsbesluit, waarin al deze zaken worden geregeld, wordt benadrukt dat waar in de regel per presidentieel besluit één directeur wordt benoemd die is belast met de algehele leiding van een ministerie, wanneer het nodig is meer dan één directeur kan worden benoemd, door de president. Dit kan te maken hebben met het zorggebied en de organisatiestructuur van het ministerie.