LVV wil duizenden hectare bos omzetten in landbouwgebieden
door Jason Pinas
PARAMARIBO — Het voornemen van de regering om ruim driehonderdduizend hectare bos te gebruiken als landbouwgrond zorgt voor woede en verbijstering bij diverse organisaties en personen. Met name Tropenbos Suriname en de inheemse activiste Audrey Christiaan zijn fel gekant tegen dit plan.
Uit stukken waarop de Ware Tijd de hand heeft weten te leggen blijkt dat het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) ernaar streeft om met name in het westen van Suriname dit plan uit te voeren. Inheemse en marrondorpen, zoals Witagron, Corneliskondre, Tapoeripa, Donderskamp en Kaaimanston liggen heel dichtbij en in sommige gevallen in de gebieden.
“Wij als inheemsen gaan dit niet accepteren”
Audrey Christiaan
Een aantal natuurreservaten, waaronder Kaboerikreek, ligt ook dichtbij. “Ik vind dit heel erg en onvoorstelbaar. Dit kan niet. Wij als inheemsen gaan dit niet accepteren“, zegt Christiaan tegen de Ware Tijd. Volgens haar zijn bewoners van inheemse dorpen bereid tot het uiterste te gaan om hun gebieden te beschermen.
Nationaal agrarisch plan
In gesprek met enkele groene niet-gouvernementele organisaties (NGO’s) heeft minister Prahlad Sewdien van LVV vorig jaar toegegeven dat hij dit wil doen. De gebieden zijn intussen ook gereserveerd voor toekomstige landbouwactiviteiten. “We moeten een nationaal agrarisch plan ontwikkelen. Daarvoor heb je absoluut geen driehonderdduizend hectare in het bos nodig”, merkt Rudi van Kanten op. Hij is voorstander van het uiterst benutten van de al bestaande agrarische gronden.
Volgens een kaart van het Monitoring of the Andean Amazon Project (MAAP), gaat het om bijkans 467.000 hectare bos dat zal worden omgezet tot landbouwgronden. Van Kanten maakt zich vooral zorgen om het feit dat Suriname zijn status als groenste land ter wereld kan verliezen indien dit plan wordt doorgevoerd. “Dit moet gewoon niet doorgaan”, waarschuwt hij.
Hypocriet
Christiaan vindt de regering hypocriet, omdat president Chandrikapersad Santokhi op internationale conferenties klimaatfinanciering zoekt namens Suriname, terwijl de regering aan de andere kant aan grootschalige ontbossing wil doen. “Hoe hypocriet moet je zijn?” aldus Christiaan.
Wat nog meer kwaadbloed zet, is het vermoeden dat een deel van deze gebieden in handen zal komen van ten minste drie stichtingen die in januari 2022 een aanvraag voor landbouwgronden hebben ingediend bij LVV. Opvallend is dat alle driestichtingen dat op dezelfde dag hebben gedaan.
Intussen heeft John Goedschalk, ex-directeur van Conservation International Suriname, een online-petitie gestart om dringende aandacht van Santokhi te vragen voor dit vraagstuk. “Het omzetten van dit gebied naar landbouwgrond zal acht inheemse en in stamverband levende dorpen vernietigen en tientallen kreken en drie grote rivieren vergiftigen en vervuilen die deze en andere dorpen nodig hebben voor hun levensonderhoud en culturele waarden”, aldus een passage uit de petitie.
Uitverkoop
Patrick Kensenhuis, lid van de vaste commissie Grondbeleid en Bosbeheer in De Nationale Assemblee, zegt tegen de Ware Tijd dat er formeel nog niets bekend is bij de commissie. “We hebben tijdens de begrotingsbehandeling vragen gesteld hierover, maar er is nog geen antwoord gekomen. Als lid van de commissie ben ik absoluut hiertegen”, benadrukt hij. Kensenhuis hoopt dat er spoedig uitleg komt over deze onduidelijke situatie. “Dit is gewoon uitverkoop van het land en dat mogen we nooit accepteren.”
Zowel Christiaan als Van Kanten benadrukt dat de regering eerst de grondenrechten van de inheemsen en marrons moet regelen, voordat deze soort plannen worden uitgevoerd. Indien dat niet gebeurt, kan dat volgens Christiaan voor spanningen zorgen tussen ondernemers en de lokale gemeenschappen. “Dat hebben we niet nodig. We hebben juist rust nodig om het land op te bouwen”, aldus Christiaan.