In januari wordt er wereldwijd aandacht besteed aan baarmoederhalskanker, en dus ook in Suriname. Minister Amar Ramadhin van Volksgezondheid is echter van mening dat deze kankersoort veel meer aandacht moet krijgen in Suriname. Het ministerie sloeg in december alarm vanwege het zorgwekkende aantal vrouwen dat sterft aan baarmoederhalskanker.
Volksgezondheid wil zijn beleid zodanig gaan richten dat kankeraanpak op basis van statistieken beter gereguleerd wordt. Het ministerie probeert het aantal gevallen te beïnvloeden dan wel onder controle te krijgen.
Minister Ramadhin zei het voorgaande voor aanvang van de wekelijkse vergadering van de Raad van Ministers (RvM). Baarmoederhalskanker staat algemeen bekend als de silent killer, vanwege het feit dat vrouwen langdurig geen klachten ervaren. Pas wanneer zich ziekteverschijnselen verdoen, kan er worden nagegaan wat de oorzaak is.
Het is niet gemakkelijk om de registraties landelijk rond te krijgen, maar Volksgezondheid werkt samen met deskundigen hieraan. Daarnaast is het ook belangrijk dat kankerbehandeling door de verzekering gedekt wordt. Ramadhin meent dat de overheid gaat moeten inkomen met protocollen voor kankerpatiënten.
“Vrouwen moeten ook gemotiveerd worden om jaarlijks onderzoek te doen. Zoals wij de borstkankerprogramma’s kennen, moet er ook gewerkt worden aan programma’s betreffende baarmoederhalskanker.”
De bewindsman ziet graag dat vrouwen vaker bij de arts langslopen voor een screening. Hij is voornemens dit samen met de Pan-Amerikaanse Gezondheidsorganisatie (PAHO), voor technische ondersteuning, en de Stichting Lobi Health Center (voor de nodige informatieverstrekking) zover te krijgen.
Minister Ramadhin benadrukt dat het niet makkelijk is om welke kankersoort dan ook aan te pakken zonder eerst de nodige aanpassingen te doen binnen de zorg.