door Wilfred Leeuwin
PARAMARIBO — De verbruiksbelasting op motorbrandstoffen wordt binnenkort verhoogd. De raad van ministers heeft op 1 november 2023 goedgekeurd dat deze belasting voor zowel diesel als gasoline-motorrijtuigen met elk SRD 0,50 omhoog gaat. In totaal zal de regering per liter SRD 1 innen aan brandstofbelasting.
Het goedgekeurde raadsvoorstel is intussen in een concept-staatsbesluit voorgelegd voor advies aan de Staatsraad. Uiteindelijk zal het door het parlement in behandeling moeten worden genomen en goedgekeurd, voordat deze nieuwe belasting ingaat. Verbruiksbelasting is geen nieuwe wet. In de nu nog geldende wet van 1995 is de belasting vastgesteld op een bedrag van SRD 0,06 per liter.
In de conceptwet, dat nu op tafel ligt, staat als reden voor deze belasting aangegeven dat deze verhoging nodig is voor het aanpakken en onderhouden van de weginfrastructuur, met name de primaire wegen. De ingehouden belasting zal moeten toekomen aan de Wegenautoriteit Suriname, die is belast met de zorg en het onderhoud van deze primaire wegen.
Impact
Hoewel niet zeker is volgens sommige retailers van pompstations te verwachten dat dit een verhoging van de prijs bij de pomp, voor zowel diesel als gasoline van elk SRD 0,50 cent zal gaan betekenen. De impact van dit besluit zal dan ook voelbaar zijn, wanneer dat doorwerkt op alle operationele kosten, zowel bij de pompstations als in alle andere sectoren waar de consument van afhankelijk is.
De nieuwe belastingmaatregel zal, na te zijn goedgekeurd door het parlement, uitgaande van een totale import van bijkans dertig miljoen liter brandstof per maand, de staat tussen de SRD 15 miljoen tot SRD 20 miljoen opleveren. De Wegenautoriteit Suriname, die bij wet is opgericht, kan uit acht bronnen, financiële middelen krijgen om haar werkzaamheden uit te voeren. Eén daarvan is de verbruiksbelasting op motorrijtuigen.