DE BEROVINGEN DIE zich hebben voorgedaan tijdens de kerstdagen in Atjoni hebben een schokgolf door de samenleving doen gaan. Terecht, Atjoni is uitgegroeid tot een handelspunt en ook een punt waar veel toeristen verder het binnenland in trekken. Een drukke plek waar veel mensen samenkomen.
Opmerkelijk is dat de politie op nog geen honderd meter afstand van de plek een post heeft die naar de berichtgeving van het medium de West zeer slecht bezet was en weinig kon doen om de criminelen de pas af te snijden. Dat is geen novum, deze krant heeft vaker berichten gebracht over het Boven-Surinamegebied en ook het Stuwmeergebied waaruit blijkt dat de plaatselijke politie onvoldoende toegerust is om de orde te handhaven.
Het was dan ook verbazingwekkend dat president Chandrikapersad Santokhi liet doorschemeren de minister van Justitie en Politie Kenneth Amoksi een uitbrander gegeven te hebben. Toen hij minister van Justitie en Politie was vertelde hij in een vraaggesprek met Starnieuws was hij direct de volgende dag in het gebied als iets zich had voorgedaan. Natuurlijk is dat belangrijk, maar de vraag is: zou dat de veiligheid een boost geven?
Een grotere tegenstrijdigheid is dat het ministerie van Financiën en Planning wel geld heeft gereserveerd om het nieuw hoofdgebouw van politie op te zetten, maar geld voor goede accommodatie, nieuwe boten en goede wagens voor posten in het achterland maar niet vrijkomt.
Deze vraag is legitiem omdat minister Amoksi bijna tot vervelens toe geklaagd heeft over het feit dat er onvoldoende middelen worden vrijgemaakt om adequaat te voorzien in de behoefte van de politie en brandweer. Nu moet wel toegegeven worden dat Amoksi geen uitblinker is in dit ministerieel team. Maar als hij daarbovenop ook nog heel weinig geld krijgt om in de basale behoeften van de manschappen te voorzien, is de onveilige situatie niet hem alleen aan te rekenen.
Het lijkt bijna een patroon te worden bij deze regering. De Abop-ministers worden steeds vaker verweten dat zijn incompetent zijn, maar aan de andere kant, wordt de geldkraan stevig dichtgehouden. Hetzelfde gebeurt ook met de goudordening. De minister van Natuurlijke Hulpbronnen David Abiamofo, krijgt allerlei verwijten naar zijn hoofd toegeslingerd, maar hij krijgt volgens eigen zeggen geen geld uit de begroting om de ordening aan te pakken.
Een grotere tegenstrijdigheid is dat het ministerie van Financiën en Planning wel geld heeft gereserveerd om het nieuw hoofdgebouw van politie op te zetten, maar geld voor goede accommodatie, nieuwe boten en goede wagens voor posten in het achterland maar niet vrijkomt. Dan mag Santokhi van vandaag tot morgen zeggen dat de veiligheid opgevoerd zal worden, zonder geld zal weinig gebeuren.
Regeringen zijn in Suriname meester in het aansteken van karu wiri faya (kleine felle brandjes die snel uitbranden). Zo een leek ook de actie die volgde na de ramp in het Matawaigebied midden november waarbij 16 mijnwerkers het leven lieten. De goudordening zou snel van de grond komen beloofde de leiding van het land. Een maand later is weinig bekend van de status van deze belofte.
Er is nu gezegd dat er in Atjoni een post van Defensie zal komen voor het handhaven van de orde en rust. Zal na een maand ook dit vuurtje gedoofd zijn of komt het er werkelijk? De tijd zal het leren.