Bewoners Wit Santi ronden klimaat bestendige landbouw training succesvol af

Binnen drie weken na de eerste aanplant werden de eerste bladgroenten geoogst. [Foto: Nuravni Sallons]
Shoeket logo

Bron: De Ware Tijd

25 December 2023 12:09

Voor mij lezen

door Ricky Wirjosentono

PARA — De bewoners van het Inheems dorp Wit Santi hebben de afgelopen drie maanden deelgenomen aan het project “Building Climate Resilient Indigenous Communities”. Tijdens dit project werd een aangepast programma in Climate Smart Agriculture uitgevoerd in het dorp. Aan het eind van het programma hebben de participanten een certificaat ontvangen.

“Ik heb dit project als heel succesvol ervaren. De participanten waren heel enthousiast om te leren over de nieuwe landbouwmethoden, die tevens ook bestendig zijn tegen de gevolgen van klimaatverandering,” zegt Nuravni Sallons, project initiator. Het doel was om klimaatslimme landbouwmethoden te leren aan vijf procent van de Wit Santi Inheemse gemeenschap in Para, zodat de negatieve impact van klimaatverandering op de voedselzekerheid van de gemeenschap wordt verminderd.

“Binnen drie weken na de eerste aanplant werden de eerste bladgroenten geoogst”

De inspanningen van de bewoners hebben hele mooie vruchten afgeworpen. Onder begeleiding heeft het planten en verzorgen plaatsgevonden, met als resultaat dat de oogst van de groenten een groot succes is geweest. Tomaat, antroewa, boulanger en amsoi zijn slechts enkele van de gewassen die de participanten tot nu toe hebben geoogst.

Hun harde werk en inzet heeft geleid tot een overvloed aan gezond en vers voedsel voor henzelf en hun gemeenschap. “Het traject is afgerond, en de participanten zijn in de afgelopen maanden helemaal gereed gemaakt om deze methode zelf verder uit te voeren. Als organisatie zijn we dagelijks in contact met de deelnemers via de groepsapp, en waar nodig geven wij ze de nodige begeleiding indien er behoefte aan is,” liet Sallons verder optekenen.

De deelnemers zijn over het algemeen bekend met de traditionele landbouw en hebben dit jarenlang toegepast, vooral bij het cultiveren van aardvruchten. Echter werd er een afname waargenomen in de oogst vanwege het veranderende klimaat, de afname in regen en de toename in droogte. “De participanten vroegen zich in het begin af of deze methode wel toepasbaar is voor het gebied, maar al heel snel werd duidelijk dat de methode een groot succes is. Binnen drie weken na de eerste aanplant werden de eerste bladgroenten geoogst.”

Nu zijn de bewoners van Wit Santi klaar om zelf verder te gaan met de verkregen vaardigheden. De participanten zijn vastbesloten om de CSA-methode toe te passen en duurzame landbouwpraktijken te implementeren in hun dagelijkse leven. Met deze kennis en vaardigheden kunnen ze niet alleen hun eigen voedselzekerheid vergroten, maar ook een positieve impact hebben op het milieu, klimaat en de gemeenschap te Wit Santi.

Deelnemer Milten Lasoe zegt dat het een heel goede methode is voor het dorp. “Nu kunnen wij deze methode verder uitbreiden en behouden voor de komende generaties gelet op klimaatsverandering. We hopen dat er in de toekomst meer van zulke projecten zullen plaatsvinden,” aldus Lasoe. Het project werd geïnitieerd door Sallons in samenwerking met de Aurae Opus Foundation en Tiny Garden Suriname. Met ondersteuning van de Amerikaanse Overheid, Meridian International Center en het International Visitors Leadership Program.

Aan het eind van het programma hebben de participanten een certificaat ontvangen. [Foto: Nuravni Sallons]
Bekijkt origineel bericht ⇒

Meer actueel