door Gilliamo Orban
PARAMARIBO —“Ik weet niet veel van het 8 decemberproces en wie precies de moorden heeft gepleegd. Trouwens, Bouterse is al een oude man die met rust gelaten moet worden. De straf is te zwaar voor een rechtszaak, waarbij het voor mij onduidelijk is wat precies is gebeurd. Dit is onterecht.” Zo reageert de 38-jarige R.R., een van de burgers die de Ware Tijd sprak naar aanleiding van de veroordeling van Desi Bouterse tot twintig jaar cel in hoger beroep.
De meningen over de zaak zijn nogal verdeeld. Sommige mensen vinden dat Bouterse gratie moet aanvragen, anderen verwachten dat als hij wordt opgesloten hij om gezondheidsredenen daar niet lang zal blijven. Een mening is ook dat Bouterse het niet verdient gevangen gezet te worden door wat hij als president voor land en volk heeft gedaan.
Met rust laten
Bouterse was volgens R.R. wel politiek verantwoordelijk, omdat hij destijds bevelhebber was van het Nationaal Leger. “Ik denk niet dat hij mensen heeft vermoord. Keba man. Hij is een volkspersoon en houdt heel veel van het volk en het land.” Gezien Bouterse al op leeftijd (78) is doet hij er volgends R.R. goed aan gratie aan de president te vragen. Maar hij heeft daarover zijn twijfel “aangezien Santokhi een politieke rivaal is van Bouterse.” R.R. zou de de voormalige president en oud-legerleider niet graag in het gevang zien. “Ik ga me niet goed voelen als dat gebeurt.”
Rabinderpersad Jibodh (33) verwacht dat, indien Bouterse de cel ingaat hij daar niet lang zal blijven. Mogelijk zal hij vanwege gezondheidsredenen op vrije voeten komen.
Rabinderpersad Jibodh (33) verwacht dat, indien Bouterse de cel ingaat hij daar niet lang zal blijven. Mogelijk zal hij vanwege gezondheidsredenen op vrije voeten komen. “De Heer daarboven ziet alles. De politiek wil Bouterse een kopje kleiner maken en ze gunnen hem niet om weer president te worden”, meent Jibodh. Hij ziet niet graag dat het voormalige staatshoofd een gratieverzoek doet. “Als hij vindt dat hij niet schuldig is, moet hij het niet doen. Ik heb hem zich nooit zien ergeren om het 8 decemberproces, dus ik denk niet dat hij de mensen heeft vermoord.” Jibodh raadt aan dat Bouterse liever met rust gelaten wordt, omdat dit voor het land beter zal zijn. “Een goed verstaander, heeft maar een half woord nodig”, aldus Jibodh.
Geen klassenjustitie
De 54-jarige Jenny Timpico vindt dat eenieder, ongeacht wie hij of zij is, die onrecht heeft begaan, gestraft dient te worden. “Waarom zouden de hoge pieten vrijuit gaan en de kruimeldieven worden opgesloten?”, vraagt ze zich af. “De nabestaanden hebben gesnakt naar gerechtigheid en die hebben ze gehad.” Ze vond het zestien jaar durende proces zenuwslopend voor de nabestaanden. Echter, ze is voorzichtig om te zeggen of de veroordeling terecht is of niet.
Jenny Timpico verwacht dat het een moeilijke klus wordt om Bouterse de gevangenis in te krijgen. ‘Zijn aanhang in Suriname is heel groot en mensen zijn bereid hun leven voor hem in te zetten.’
Ook Timpico adviseert Bouterse gratie te vragen. “Of hij dat krijgt, is te betwijfelen.” Op basis van de wet zal het voormalig staatshoofd volgens Timpico achter slot en grendel belanden, omdat hij niet boven de wet staat. “Wij zijn allemaal mensen, maar niemand is supermachtig.”
Zij verwacht dat het een moeilijke klus wordt om Bouterse de gevangenis in te krijgen. “Zijn aanhang in Suriname is heel groot en mensen zijn bereid hun leven voor hem in te zetten. Suriname gaat huilen”, zegt Timpico. Dit laatste motiveert ze met de opmerking dat Bouterse sinds 1980 van grote betekenis is voor Suriname. “Hij heeft altijd geprobeerd om de eenheid van het volk te bevorderen, ondanks dat we bestaan uit verschillende bevolkingsgroepen. Er zijn anderen die zeggen dat te willen doen, maar dat is schijn, want als ze eenmaal in het machtscentrum zijn, behandelen ze de mensen niet goed die voor hen hebben gestemd”, concludeert Timpico.
Geen chaos
Anita Howard (65) is stellig in haar overtuiging dat Bouterse niets zal gebeuren. “Hij is niet boven de wet, maar hij gaat niet in de gevangenis. De vele dingen die hij heeft gedaan voor land en volk zoals de woningbouw voor sociaal zwakkere gezinnen wegen veel zwaarder dan wat dan ook. Vandaar dat vele mensen achter hem staan”, zegt ze.
In het ogen van de 29-jarige Nayib Persad was het 8 decemberproces een politiek proces. “Het moet voor Bouterse niet meer mogelijk zijn om aan de macht te komen”, zegt Persad. Hij verwacht niet dat de voormalige president een gratieverzoek indient. Of het gaat escaleren wanneer Bouterse naar de gevangenis wordt gebracht, kan volgens Persad door de ex-president voorkomen worden. “Hij is een grote leider en als hij de mensen gaat vragen om geen chaos te maken, zullen ze naar hem luisteren.”.-.,