Recap algemene politieke beschouwingen: DNA-leden vernietigend tegen president

Abop/PL-fractieleider Obed Kanape veegde de vloer aan met het beleid van president Chandrikapersad Santokhi.
Shoeket logo

Bron: De Ware Tijd

25 November 2023 05:56

Voor mij lezen

De algemene politieke beschouwingen (APB), die elk jaar vooraf gaan aan de begrotingsbehandeling voor het daarop komende jaar, kenmerkt zich dit jaar door indringende, kritische beschouwende analyses op het regeerbeleid de afgelopen drie jaar. De beschouwingen zijn vrijwel allemaal gebaseerd op het regeerakkoord dat op 26 mei 2020, een dag na de verkiezingswinst, plechtig is voorgehouden aan de samenleving.

Tekst Wilfred Leeuwin

Beeld DNA

Het resultaat van deze APB, in eerste ronde, is dat van het regeerakkoord vrijwel niets is terechtgekomen. Sterker nog, de fracties in het parlement concluderen dat het een complete farce is gebleken, omdat de wil en de intentie, om niet te spreken van onkunde, om daaraan inhoud en uitvoering te geven, nimmer aanwezig zijn geweest bij met name de grootste coalitiepartner, de VHP. Het resultaat is volgens coalitiepartner Abop/PL, voormalig coalitiegenoot NPS en de oppositionele fracties van BEP en NDP dan ook een compleet op hol geslagen regeerbeleid waarover president Chandrikapersad Santokhi de regie is kwijtgeraakt.

“Het dreamteam heeft het land naar een nachtmerrie geleid”

NDP-fractieleider Rabin Parmessar

Aan het staatshoofd werd maandag dan ook meermalen gevraagd door welke ‘kwade machten’ hij geen inhoud en uitvoering heeft kunnen geven aan het regeerakkoord. Ook VHP-fractieleider Asiskumar Gajadien heeft zich, zij het summier, kritisch uitgelaten over de verrichtingen van de regering de afgelopen drie jaar.

(lees verder onder de foto)

VHP-fractieleider Asiskumar Gajadien liet zich summier kritisch uit over het regeerbeleid.

De beschouwing van Abop/PL, uitgesproken door fractieleider Obed Kanape, was er één waarin hij de vloer aanveegde met Santokhi. Protest vanuit de VHP-fractie en van de president zelf, tegen het optreden van Kanape, veranderde niets aan zijn beschouwing. Ook omdat assembleevoorzitter Marinus Bee op geen enkele manier zelfs maar een poging deed zijn partijgenoot tot een andere toon te bewegen.

Nachtmerrie

Met uitzondering van de VHP vielen alle fracties over de verdeeldheid en politieke onrust binnen de regering. “Het zogeheten regeerakkoord waarbij eenheid in beleid, bestuur en leiderschap centraal stonden is in elkaar geslagen. Aan de daarin gestelde prioriteiten is geen invulling gegeven. Het dreamteam heeft het land naar een nachtmerrie geleid”, stelde NDP-fractieleider Rabin Parmessar. De fracties zijn het in hun eigen bewoordingen over eens dat het optimisme van de president over zijn verrichtingen de afgelopen drie jaar niets anders is dan ‘gefaald beleid’ en er zijn – in tegenstelling tot wat hij keer op keer heeft beloofd – geen correcties gekomen op wat fout is gegaan.

Parmessar bracht in herinnering dat de wisselkoers van SRD 7,52 voor de US dollar, momenteel naar tussen de SRD 38 en SRD 40 is gestuwd, het volk drie keer armer is geworden, de criminaliteit ongekende vormen heeft aangenomen, het onderwijs is ontspoord, de gezondheidszorg op zijn gat ligt en medicijnen schaars en ook nog peperduur zijn. “Optimisme dat hoger kader, specialisten en zorgwerkers wegtrekken naar het buitenland? Optimisme dat zelfs artsen en apothekers ertoe overgaan om actie te voeren?” vroeg Parmessar. “De regering onder leiding van de president is zo optimistisch geweest dat ze zich alleen bezighoudt met karaktermoord van politieke tegenstanders en journalisten met als dieptepunt dat zij instituten zelfs instrueert om zich schuldig te maken aan politieke vervolging en rancune. Zelfs door gerenommeerde internationale instituten zijn wij als land op de vingers getikt. Denk aan de case Interpol, maar recent ook door Unesco en IDB.”

(lees verder onder de foto)

Rabin Parmessar van de NDP stipte aan hoe Suriname op de vingers is getikt door internationale organisaties.

Koers en inflatie

Gregory Rusland, fractieleider van de NPS, concludeerde, net als toen de partij uit de coalitie stapte, dat de situatie in het land uitzichtloos is. “Maar veel waarmee wij nu te maken hebben, had kunnen worden voorkomen als de problemen waar onze economie mee te maken heeft op deugdelijke en professionelere wijze zouden zijn aangepakt.”

Met name de toenemende armoede en daarop de invoering van de belasting over de toegevoegde waarde (BTW) zijn door Rusland zwaar bekritiseerd. “Waar blijft de door u gepredikte aanpak van ‘de breedste schouders zullen de zwaarste lasten dragen?’ Onze oproep aan u blijft luid en krachtig: Doet u uw woord gestand en voeg de daad bij het woord”, richtte Rusland zich tot Santokhi.

De fractieleider wees erop dat het aanpassingsprogramma al sedert eind 2021 wordt uitgevoerd, maar dat ondertussen de inflatie is toegenomen van 35 procent in 2020 naar het niveau van rond de 50 procent voor drie jaar achtereen. “Dat is drie jaar van extreem hoge inflatie, terwijl het gemiddelde van Latijns-Amerika en het Caribisch Gebied niet hoger lag dan 14 procent. De vraag is hoe lang ons volk nog moet aankijken tegen de hoge inflatie en kan de regering de garantie geven dat we na drie jaar aanpassen naar een lage inflatie toegaan zodat in elk geval de verarming kan worden afgeremd?”

(lees verder onder de foto)

NPS-fractieleider Gregory Rusland vroeg zich af hoe lang het volk nog moet aankijken tegen de hoge inflatie.

Sociaal programma gefaald

Ook het feit dat de president het falende sociale beleid van de regering afschuift op de minister van Sociale Zaken en Volkshuisvesting werd door Rusland besproken. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk is dat de regering zo lang toestaat dat politieke intriges en onvolwassen gedrag binnen een ministerie zo een belangrijk onderdeel van het aanpassingsprogramma belemmeren.

“De president grijpt pas in als het Internationaal Monetair Fonds bij herhaling het signaal geeft dat de uitvoering van het sociale programma tekortschiet. Dan kunnen we de hele dag vertellen dat we moni karta introduceren en dat we allerlei wilde, ineffectieve toelages introduceren. De sociale ondersteuning komt niet aan op de plaatsen en bij de mensen die die het hardst nodig hebben. We voeren een aanpassingsprogramma uit, maar we zijn nimmer een studie tegengekomen die de armen en de kwetsbaren in beeld brengt, wat hun profiel is, waar ze wonen en hoeveel ze nodig hebben om te overleven. Het sociale programma wordt op basis van intuïtie en oude, gecorrumpeerde sociale bestanden uitgevoerd. Het kan nooit effectief zijn”, zei Rusland.

Abop-ministeries ondermijnd

Kanape is in zijn beschouwing niet zuinig geweest met zijn kritiek over hoe de Abop/PL-ministeries worden behandeld. Hij verweet de president met twee maten te meten en bevoegdheden van de vicepresident naar zich toe te trekken. Kanape stelde dat die houding al vanaf het begin van het regeerteam aanwezig is. Er is geen sprake van een team en ook niet van een regeerteam. Volgens de fractieleider heeft Santokhi meer een partij- dan een presidentiële pet op. “Jouw team is jouw team, waar het ook vandaan komt”, zei Kanape.

De APB die donderdag zouden worden voortgezet in tweede ronde is voor onbepaalde tijd uitgesteld. In de tweede ronde moet de tweede spreker van de fracties aan het woord komen. De eerste ronde, waar fractieleider Ronny Asabina van de BEP aan het woord was, werd afgebroken door het nieuws van de ramp in het district Brokopondo waarbij vijftien gouddelvers zijn omgekomen.

Na het nieuws over de ingestorte mijnschacht met dodelijke slachtoffers zei BEP-fractieleider Ronny Asabina, die aan het woord was, niet meer in staat te zijn, zijn betoog voort te zetten.
Bekijkt origineel bericht ⇒

Meer actueel