Suriname gaat voor de verdere versteviging van zijn bilaterale relaties met de bevriende naties. Dit staat in de conceptbegroting 2019 van het Ministerie van Buitenlandse Zaken (Buza) die bij het parlement is ingediend.
Wat de relatie met de Verenigde Staten van Amerika (VSA) betreft, zal het beleid van Suriname gericht zijn op het verbreden en verdiepen van de samenwerking op het gebied van onder andere: veiligheid en bestrijding van grensoverschrijdende misdaad inclusief terrorisme, defensie, handel en identificeren van buitenlandse directe investeringen, toerisme en mijnbouw.
Ook zal er voortgang worden gegeven aan de bestaande capaciteitsversterking inclusief uitwisselingsprogramma’s tussen beide landen.
Tussen Suriname en Mexico zal de basisovereenkomst betreffende technische en wetenschappelijke samenwerking worden aangepast aan de huidige nationale ontwikkelingsdoelen van Suriname. Het ligt in de bedoeling dat er ook in 2019 gebruik zal worden gemaakt van diverse door Mexico aangeboden trainingen vooral op het gebied mensenrechten.
Europa
Op het Europese continent zal er bijzondere aandacht worden besteed aan de bilaterale relaties met onder andere Frankrijk, Rusland, Servië, Turkije, Italië, Duitsland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en IJsland; de bilaterale alsook multilaterale relatie met de Europese Unie in ACP-EU-verband.
Met Frankrijk zijn er plannen over een intensieve uitwisseling en samenwerking op het gebied van veiligheid en criminaliteitsbestrijding, waarbij de ontwikkeling van beide oevers van de grensrivier, prioriteit zal genieten. De Gemengde Commissie Suriname-Frankrijk zal in 2019 bijeenkomen.
De geïdentificeerde samenwerkingsgebieden zijn namelijk: volksgezondheid, personenverkeer, visserij, landbouw, handel, toerisme en politie- en maritieme samenwerking zullen besproken en uitgewerkt worden in concrete projecten.
Rusland, als BRIC-land (Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika), zal ook in 2019 een strategische partner blijven en zullen de mijnbouw-, economische, toerismesectoren verder worden uitgewerkt. De politieke en technische consultaties zullen worden geïntensiveerd in 2019 alsook het capaciteitsversterkingsprogramma tussen beide landen.
Wat de relatie met Servië betreft, zal de nadruk worden gelegd op de implementatie en follow-up van de road-map 2018-2021, gemaakte afspraken en ondertekende overeenkomsten tijdens wederzijdse officiële bezoeken.